Bookly v1.2.0 - en to pt_PT translation catalogue (221 entries)

en: 
                Dear [[CLIENT_NAME]].
    
                Thank you for choosing [[COMPANY_NAME]]. We hope you were satisfied with your [[SERVICE_NAME]].
    
                Thank you and we look forward to seeing you again soon,
    
                [[COMPANY_NAME]]
                [[COMPANY_PHONE]]
                [[COMPANY_WEBSITE]]
pt_PT: 
                Prezado [[CLIENT_NAME]].
    
                Obrigado por escolher os nossos serviços da empresa [[COMPANY_NAME]]. Esperamos que tenhamos estado à altura das suas espectativas com o serviço de [[SERVICE_NAME]].
    
                Obrigado e aguardamos por uma nova visita e usufruto dos nossos serviços,
    
                [[COMPANY_NAME]]
                [[COMPANY_PHONE]]
                [[COMPANY_WEBSITE]]

en: 
                Dear [[CLIENT_NAME]].
    
                This is confirmation that you have booked [[SERVICE_NAME]].
    
                We are waiting you at [[COMPANY_ADDRESS]] on [[APPOINTMENT_DATE]] at [[APPOINTMENT_TIME]] .
    
                Thank you for choosing our company.
    
                [[COMPANY_NAME]]
                [[COMPANY_PHONE]]
                [[COMPANY_WEBSITE]]
pt_PT: 
                Prezado [[CLIENT_NAME]].
    
                Isto é uma confirmação de uma marcação para [[SERVICE_NAME]].
    
                Aguardamos por si nas nossas instalações situada na [[COMPANY_ADDRESS]] a [[APPOINTMENT_DATE]] às [[APPOINTMENT_TIME]] .
    
                Obrigado por escolher os nossos serviços.
    
                [[COMPANY_NAME]]
                [[COMPANY_PHONE]]
                [[COMPANY_WEBSITE]]

en: 
                Dear [[CLIENT_NAME]].
    
                We would like to remind you that you have booked [[SERVICE_NAME]] tomorrow on [[APPOINTMENT_TIME]]. We are waiting you at [[COMPANY_ADDRESS]].
    
                Thank you for choosing our company.
    
                [[COMPANY_NAME]]
                [[COMPANY_PHONE]]
                [[COMPANY_WEBSITE]]
pt_PT: 
                Prezado [[CLIENT_NAME]].
    
                Gostariamos de relembrar que agendou uma marcação para [[SERVICE_NAME]] amanhã às [[APPOINTMENT_TIME]]. Aguardamos por si nas nossas instalações na [[COMPANY_ADDRESS]].
    
                Obrigado por escolher os nossos serviços.
    
                [[COMPANY_NAME]]
                [[COMPANY_PHONE]]
                [[COMPANY_WEBSITE]]

en: 
                Hello.
    
                You have new booking.
    
                Service: [[SERVICE_NAME]]
                Date: [[APPOINTMENT_DATE]]
                Time: [[APPOINTMENT_TIME]]
                Client name: [[CLIENT_NAME]]
                Client phone: [[CLIENT_PHONE]]
                Client email: [[CLIENT_EMAIL]]
pt_PT: 
                Olá.
    
                Tem uma nova marcação.
    
                Serviço: [[SERVICE_NAME]]
                Data: [[APPOINTMENT_DATE]]
                Horário: [[APPOINTMENT_TIME]]
                Nome do cliente: [[CLIENT_NAME]]
                Telefone do cliente: [[CLIENT_PHONE]]
                E-mail do cliente: [[CLIENT_EMAIL]]

en: 
                Hello.
    
                Your agenda for tomorrow is:
    
                [[NEXT_DAY_AGENDA]]
pt_PT: 
                Olá.
    
                A sua agenda para amanhã é:
    
                [[NEXT_DAY_AGENDA]]

en:  All services
pt_PT:  Todos os serviços

en:  No staff selected
pt_PT:  Nenhum staff escolhido

en:  Reset
pt_PT:  Limpar

en:  to
pt_PT:  para

en: * Invalid email
pt_PT: * E-mail inválido

en: * Invalid phone number
pt_PT: * Número de telefone inválido

en: * Please select a service
pt_PT: * Por favor escolha um serviço

en: * Please tell us your email
pt_PT: * Por favor indique o seu e-mail

en: * Please tell us your name
pt_PT: * Por favor indique o seu número de telefone

en: * Please tell us your phone
pt_PT: * Por favor indique o seu número de telefone

en: * Required
pt_PT: * Obrigatório

en: * The start time must be less than the end time
pt_PT: * O horário inicial tem de ser menor que o horário final

en: -- Select a customer --
pt_PT: – Escolher um cliente –

en: -- Select a service --
pt_PT: – Escolher um serviço –

en: <b>[[SERVICE_NAME]]</b> - name of service, <b>[[STAFF_NAME]]</b> - name of staff
pt_PT: <b>[[SERVICE_NAME]]</b> - nome do serviço, <b>[[STAFF_NAME]]</b> - nome do staff

en: <b>[[SERVICE_PRICE]]</b> - price of service.
pt_PT: <b>[[SERVICE_PRICE]]</b> - preço do serviço.

en: <b>[[SERVICE_TIME]]</b> - time of service,  <b>[[SERVICE_DATE]]</b> - date of service
pt_PT: <b>[[SERVICE_TIME]]</b> - horário do serviço,  <b>[[SERVICE_DATE]]</b> - data do serviço

en: <b>[[STAFF_NAME]]</b> - name of staff,  <b>[[SERVICE_NAME]]</b> - name of service,
pt_PT: <b>[[STAFF_NAME]]</b> - nome do staff,  <b>[[SERVICE_NAME]]</b> - nome do serviço,

en: <h3>No time is available for selected criteria.</h3>
pt_PT: <h3>Nenhum horário está disponível para o critério escolhido.</h3>

en: <h3>Thank you! Booking process is completed. An email with details of your booking has been sent to you.</h3>
pt_PT: <h3>Obrigado! O processo de marcação está completo. Um e-mail com os detalhes foi enviado para o seu e-mail.</h3>

en: <h3>The selected time is not available anymore. Please, choose another time slot.</h3>
pt_PT: <h3>O horário escolhido já não se encontra disponível. Por favor escolha um outro horário.</h3>

en: API Password
pt_PT: Palavra-passe API

en: API Signature
pt_PT: Assinatura API

en: API Username
pt_PT: Utilizador API

en: Add Booking Form
pt_PT: Adicionar Formulário de Marcação

en: Add Service
pt_PT: Adicionar Serviço

en: Address
pt_PT: Endereço

en: All Services
pt_PT: Todos os serviços

en: All customers
pt_PT: Todos os clientes

en: All payment types
pt_PT: Tipos de pagamentos

en: All providers
pt_PT: Todos os fornecedores

en: All services
pt_PT: Todos os serviços

en: All staff
pt_PT: Todo o staff

en: Amount
pt_PT: Quantia

en: Any
pt_PT: Qualquer

en: Appearance
pt_PT: Aparência

en: Apply
pt_PT: Aplicar

en: Appointment Date
pt_PT: Data da marcação

en: April
pt_PT: Abril

en: Are you sure?
pt_PT: Tem a certeza?

en: August
pt_PT: Agosto

en: Back
pt_PT: Voltar

en: Below you can find list of available time slots for [[SERVICE_NAME]] by [[STAFF_NAME]].
    Click on a time slot to proceed with booking.
pt_PT: Abaixo pode encontrar uma lista dos horários disponíveis para [[SERVICE_NAME]] com [[STAFF_NAME]].
    Clique no horário para prosseguir com a marcação.

en: Booking Info
pt_PT: Informação da Marcação

en: Business hours
pt_PT: Horário laboral

en: Calendar
pt_PT: Calendário

en: Cancel
pt_PT: Cancelar

en: Category
pt_PT: Categoria

en: Clear
pt_PT: Limpar

en: Company
pt_PT: Empresa

en: Company logo
pt_PT: Logotipo da empresa

en: Company name
pt_PT: Nome da empresa

en: Currency
pt_PT: Moeda

en: Custom Range
pt_PT: Intervalo Personalizado

en: Customer
pt_PT: Cliente

en: Customers
pt_PT: Clientes

en: Date
pt_PT: Data

en: Day
pt_PT: Dia

en: Days off
pt_PT: Dias de folga

en: December
pt_PT: Dezembro

en: Default value for category select
pt_PT: Valor padrão da categoria escolhida

en: Default value for employee select
pt_PT: Valor padrão do funcionário escolhido

en: Default value for service select
pt_PT: Valor padrão do serviço escolhido

en: Delete
pt_PT: Eliminar

en: Delete current photo
pt_PT: Eliminar fotografia atual

en: Delete this user
pt_PT: Eliminar este utilizador

en: Details
pt_PT: Detalhes

en: Disabled
pt_PT: inválido

en: Done
pt_PT: Concluir

en: Duration
pt_PT: Duração

en: Edit appointment
pt_PT: Editar marcação

en: Email
pt_PT: E-mail

en: Employee
pt_PT: Funcionário

en: Enabled
pt_PT: Ativado

en: Error adding the break interval
pt_PT: Erro a adicionar o intervalo de pausa

en: Evening notification with the next day agenda to Staff Member
pt_PT: Notificação noturna com a agenda do dia seguinte para Membro do Staff

en: Evening reminder to Customer about next day Appointment
pt_PT: Lembrete noturno para o Cliente acerca da Marcação agendada no dia seguinte

en: February
pt_PT: Fevereiro

en: Filter
pt_PT: Filtro

en: Finish by
pt_PT: Até

en: Follow-up message on the day after Appointment
pt_PT: Mensagem após o dia da Marcação

en: Fri
pt_PT: Sex

en: From
pt_PT: De

en: Full name
pt_PT: Nome completo

en: Holidays
pt_PT: Feriados

en: I will pay locally
pt_PT: Pago no local

en: I will pay now with PayPal
pt_PT: Vou pagar agora com PayPal

en: I'm available on or after
pt_PT: Estou disponível a ou depois de

en: If this staff member requires separate login to access personal calendar, a regular WP user needs to be created for this purpose.
pt_PT: Se este membro do staff requer um login separado para aceder ao calendário, um utilizador normal do WP tem de ser criado para este propósito.

en: Insert
pt_PT: Inserir

en: Invalid date or time
pt_PT: Hora ou data inválida

en: Invalid number
pt_PT: Número inválido

en: January
pt_PT: Janeiro

en: July
pt_PT: Julho

en: June
pt_PT: Junho

en: Last 30 Days
pt_PT: Últimos 30 Dias

en: Last 7 Days
pt_PT: Últimos 7 Dias

en: Last Month
pt_PT: Último Mês

en: Last appointment
pt_PT: Última marcação

en: March
pt_PT: Março

en: May
pt_PT: Maio

en: Message
pt_PT: Mensagem

en: Mon
pt_PT: Seg

en: Name
pt_PT: Nome

en: New Category
pt_PT: Nova Categoria

en: New Customer
pt_PT: Novo Cliente

en: New Staff Member
pt_PT: Novo Membro do Staff

en: New appointment
pt_PT: Nova marcação

en: New booking information
pt_PT: Informação de nova marcação

en: New customer
pt_PT: Novo cliente

en: Next
pt_PT: Seguinte

en: No customers
pt_PT: Sem clientes

en: No payments for selected period and criteria.
pt_PT: Nenhum pagamento para o período e/ou filtro escolhido.

en: No result
pt_PT: Sem resultados

en: No services found. Please add services.
pt_PT: Nenhum serviço encontrado. Por favor adicione serviços.

en: Notes
pt_PT: Notas

en: Notification settings were updated successfully.
pt_PT: Definições de notificação foram atualizadas com sucesso.

en: Notification to Customer about Appointment details
pt_PT: Notificação para o Cliente acerca dos detalhes da Marcação

en: Notification to Staff Member about Appointment details
pt_PT: Notificação para o Membro do Staff acerca dos detalhes da Marcação

en: Notifications
pt_PT: Notificações

en: November
pt_PT: Novembro

en: OFF
pt_PT: Desligar

en: October
pt_PT: Outubro

en: Payment
pt_PT: Pagamento

en: Payments
pt_PT: Pagamentos

en: Period
pt_PT: Período

en: Phone
pt_PT: Telefone

en: Photo
pt_PT: Foto

en: Please select at least one service.
pt_PT: Por favor escolher pelo menos um serviço.

en: Please select service:
pt_PT: Por favor escolha um serviço:

en: Please tell us how you would like to pay:
pt_PT: Por favor queira informar-nos como deseja efetuar o pagamento:

en: Price
pt_PT: Preço

en: Provider
pt_PT: Fornecedor

en: Purchase Code
pt_PT: Código de Compra

en: Quick search customer
pt_PT: Pesquisa rápida de cliente

en: Repeat every year
pt_PT: Repetir todos os anos

en: Required
pt_PT: Obrigatório

en: Reset
pt_PT: Limpar

en: Sandbox Mode
pt_PT: Modo Sandbox

en: Sat
pt_PT: Sáb

en: Save
pt_PT: Guardar

en: Save Changes
pt_PT: Guardar Alterações

en: Save Member
pt_PT: Guardar Membro

en: Save break
pt_PT: Guardar pausa

en: Save category
pt_PT: Guardar categoria

en: Save customer
pt_PT: Guardar cliente

en: Schedule
pt_PT: Agendar

en: Select category
pt_PT: Escolher categoria

en: Select from WP users
pt_PT: Escolher utilizadores do WP

en: Select service
pt_PT: Escolher serviço

en: Send copy to administrators
pt_PT: Enviar uma cópia para os administradores

en: Sender email
pt_PT: E-mail do remetente

en: Sender name
pt_PT: Nome do remetente

en: September
pt_PT: Setembro

en: Service
pt_PT: Serviço

en: Service paid locally
pt_PT: Serviço pago localmente

en: Services
pt_PT: Serviços

en: Settings
pt_PT: Definições

en: Settings saved.
pt_PT: Definições guardadas.

en: Show Form Progress Tracker
pt_PT: Ver processo de progresso no formulário

en: Staff Members
pt_PT: Membros do Staff

en: Staff members
pt_PT: Membros do Staff

en: Start from
pt_PT: Desde

en: Subject
pt_PT: Assunto

en: Sun
pt_PT: Dom

en: Tags
pt_PT: Etiquetas

en: Thank you! Booking process is completed. An email with details of your booking has been sent to you.
pt_PT: Muito obrigado! O processo de agendamento da marcação está completo. Um e-mail com os seus detalhes da sua marcação foi enviado para si.

en: The requested interval is not available
pt_PT: O intervalo escolhido não está disponível

en: The selected period is occupied by another appointment!
pt_PT: O período escolhido está ocupado por outra marcação!

en: The start time must be less than the end one
pt_PT: O horário inicial tem de ser inferior que o horário final

en: This Month
pt_PT: Este Mês

en: Thu
pt_PT: Qui

en: Time
pt_PT: Horário

en: Title
pt_PT: Título

en: To
pt_PT: Para

en: To send scheduled notifications please execute following script with your cron:
pt_PT: Para enviar notificações agendadas por favor executar o seguinte script cron:

en: Today
pt_PT: Hoje

en: Total appointments
pt_PT: Total de marcações

en: Tue
pt_PT: Ter

en: Type
pt_PT: Tipo

en: Uncategorized
pt_PT: Não categorizado

en: Untitled
pt_PT: Sem título

en: Update
pt_PT: Atualizar

en: User
pt_PT: Utilizador

en: User with "Administrator" role will have access to calendars and settings of all staff members, user with some other role will have access only to personal calendar and settings.
pt_PT: Utilizador com permissões de "Administrador" terá acesso aos calendários e definições de todos os membros do staff. Um utilizador com outra permissão terá acesso apenas ao calendário pessoal e suas definições.

en: We are not working on this day
pt_PT: Não estamos a trabalhar neste dia

en: Website
pt_PT: Site

en: Wed
pt_PT: Qua

en: Week
pt_PT: Semana

en: Yesterday
pt_PT: Ontem

en: You selected to book [[SERVICE_NAME]] by [[STAFF_NAME]] at [[SERVICE_TIME]] on [[SERVICE_DATE]]. Price for the service is [[SERVICE_PRICE]].
    Please provide your details in form below to proceed with booking.
pt_PT: Escolheu uma marcação para [[SERVICE_NAME]] com [[STAFF_NAME]] às [[SERVICE_TIME]] em [[SERVICE_DATE]]. O preço para este serviço é de [[SERVICE_PRICE]].
    Por favor forneça os seus detalhes no formulário abaixo para proceder com o agendamento da marcação.

en: Your Appointment Information
pt_PT: Informação da sua Marcação

en: Your agenda for [[TOMORROW_DATE]]
pt_PT: A sua agenda para amanhã [[TOMORROW_DATE]]

en: Your appointment at [[COMPANY_NAME]]
pt_PT: A sua marcação na [[COMPANY_NAME]]

en: Your visit to [[COMPANY_NAME]]
pt_PT: A sua visita [[COMPANY_NAME]]

en: [[APPOINTMENT_DATE]] - date of appointment
pt_PT: [[APPOINTMENT_DATE]] - data da marcação

en: [[APPOINTMENT_TIME]] - time of appointment
pt_PT: [[APPOINTMENT_TIME]] - hora da marcação

en: [[CLIENT_EMAIL]] - сlient email
pt_PT: [[CLIENT_EMAIL]] - e-mail do cliente

en: [[CLIENT_NAME]] - name of client
pt_PT: [[CLIENT_NAME]] - nome do cliente

en: [[CLIENT_PHONE]] - сlient phone
pt_PT: [[CLIENT_PHONE]] - telefone do cliente

en: [[COMPANY_ADDRESS]] - address of your company
pt_PT: [[COMPANY_ADDRESS]] - endereço da tua empresa

en: [[COMPANY_LOGO]] - company logo
pt_PT: [[COMPANY_LOGO]] - logotipo da empresa

en: [[COMPANY_NAME]] - name of the company
pt_PT: [[COMPANY_NAME]] - nome da empresa

en: [[COMPANY_PHONE]] - company phone
pt_PT: [[COMPANY_PHONE]] - telefone da empresa

en: [[COMPANY_WEBSITE]] - this web-site address
pt_PT: [[COMPANY_WEBSITE]] - endereço deste website

en: [[SERVICE_NAME]] - name of service
pt_PT: [[SERVICE_NAME]] - nome do serviço

en: [[STAFF_NAME]] - name of staff
pt_PT: [[STAFF_NAME]] - nome do staff

en: [[TOMORROW_DATE]] - date of next day
pt_PT: [[TOMORROW_DATE]] - data do dia seguinte

en: add break
pt_PT: adicionar pausa

en: breaks:
pt_PT: pausas:

en: characters max
pt_PT: máximo de carateres

en: characters min
pt_PT: mínimo de carateres

en: is too long
pt_PT: demasiado longo

en: is too short
pt_PT: demasiado curto

en: staff members
pt_PT: mebros do staff

en: to
pt_PT: para
