Bookly v1.2.0 - en to fr_FR translation catalogue (218 entries)

en: Today
fr_FR: Aujourd'hui

en: January
fr_FR: Janvier

en: February
fr_FR: Février

en: March
fr_FR: Mars

en: April
fr_FR: Avril

en: May
fr_FR: Mai

en: June
fr_FR: Juin

en: July
fr_FR: Juillet

en: August
fr_FR: Août

en: September
fr_FR: Septembre

en: October
fr_FR: Octobre

en: November
fr_FR: Novembre

en: December
fr_FR: Décembre

en: Sun
fr_FR: Dim

en: Mon
fr_FR: Lun

en: Tue
fr_FR: Mar

en: Wed
fr_FR: Mer

en: Thu
fr_FR: Jeu

en: Fri
fr_FR: Ven

en: Sat
fr_FR: Sam

en: Are you sure?
fr_FR: Etes-vous sûr ?

en: Please select at least one service.
fr_FR: Veuillez sélectionner au moins un Service

en: We are not working on this day
fr_FR: Nous ne travaillons par ce jour là

en: Repeat every year
fr_FR: Répéter chaque année

en: Calendar
fr_FR: Calendrier

en: Staff members
fr_FR: Membres du Staff

en: Customers
fr_FR: Clients

en: Payments
fr_FR: Paiements

en: Appearance
fr_FR: Apparence

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: Time
fr_FR: Heure

en: Details
fr_FR: Détails

en: Payment
fr_FR: Paiement

en: Done
fr_FR: Fait

en: Booking Info
fr_FR: Informations de réservation

en: Update
fr_FR: Mise à jour

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Show Form Progress Tracker
fr_FR: Afficher la barre de progression

en: I will pay locally
fr_FR: Je paierai sur place

en: I will pay now with PayPal
fr_FR: Je paie maintenant avec PayPal

en: Back
fr_FR: Retour

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Settings saved.
fr_FR: Réglages enregistrés

en: Category
fr_FR: Catégorie

en: Select category
fr_FR: Selectionner la Catégorie

en: Select service
fr_FR: Sélectionner le Service

en: Employee
fr_FR: Employé

en: Any
fr_FR: N'importe

en: I'm available on or after
fr_FR: Je suis disponible à partir du

en: Start from
fr_FR: Commence à

en: Finish by
fr_FR: Se termine à

en: <b>[[SERVICE_NAME]]</b> - name of service, <b>[[STAFF_NAME]]</b> - name of staff
fr_FR: <b>[[SERVICE_NAME]]</b> - nom du Service, <b>[[STAFF_NAME]]</b> - nom du Staff

en: Name
fr_FR: Nom

en: Phone
fr_FR: Téléphone

en: Email
fr_FR: E-mail

en: <b>[[STAFF_NAME]]</b> - name of staff,  <b>[[SERVICE_NAME]]</b> - name of service,
fr_FR: <b>[[STAFF_NAME]]</b> - nom du Staff,  <b>[[SERVICE_NAME]]</b> - nom du Service,

en: <b>[[SERVICE_TIME]]</b> - time of service,  <b>[[SERVICE_DATE]]</b> - date of service
fr_FR: <b>[[SERVICE_TIME]]</b> - heure du Service,  <b>[[SERVICE_DATE]]</b> - date du Service

en: <b>[[SERVICE_PRICE]]</b> - price of service.
fr_FR: <b>[[SERVICE_PRICE]]</b> - prix du service.

en: New appointment
fr_FR: Nouveau Rendez-Vous

en: Edit appointment
fr_FR: Editer le Rendez-vous

en: Untitled
fr_FR: Sans titre

en: Provider
fr_FR: Fournisseur

en: -- Select a service --
fr_FR: -- Choisir un Service --

en: Period
fr_FR: Période

en: The selected period is occupied by another appointment!
fr_FR: La période sélectionnée est réservée à un autre Rendez-vous!

en:  to
fr_FR: à

en: The selected period does't match default duration for the selected service!
fr_FR: La période sélectionnée ne correspond pas à la durée du Service!

en: Customer
fr_FR: Client

en: -- Select a customer --
fr_FR: -- Choisir un client --

en: Save
fr_FR: Sauvegarder

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Day
fr_FR: Jour

en: Week
fr_FR: Semaine

en:  All services
fr_FR: Tous les Services

en: All staff
fr_FR: Tous les Staff

en:  No staff selected
fr_FR: Aucun Staff sélectionné

en: staff members
fr_FR: membres du Staff

en: Quick search customer
fr_FR: Recherche rapide de Client

en: Last appointment
fr_FR: Dernier Rendez-Vous

en: Total appointments
fr_FR: Total des Rendez-vous

en: Required
fr_FR: Requis

en: Delete
fr_FR: Effacer

en: No customers
fr_FR: Pas de client

en: New customer
fr_FR: Nouveau client

en: New Customer
fr_FR: Nouveau Client

en: Save customer
fr_FR: Sauvegarder le Client

en: Notification settings were updated successfully.
fr_FR: Les réglages de notifications ont été mis à jour

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Send copy to administrators
fr_FR: Envoyer une copie aux Administrateurs

en: [[COMPANY_NAME]] - name of the company
fr_FR: [[COMPANY_NAME]] - Nom de la Société

en: [[CLIENT_NAME]] - name of client
fr_FR: [[CLIENT_NAME]] - nom du client

en: [[STAFF_NAME]] - name of staff
fr_FR: [[STAFF_NAME]] - nom du staff

en: [[APPOINTMENT_DATE]] - date of appointment
fr_FR: [[APPOINTMENT_DATE]] - date de Rendez-Vous

en: [[APPOINTMENT_TIME]] - time of appointment
fr_FR: [[APPOINTMENT_TIME]] - heure de rendez-Vous

en: [[SERVICE_NAME]] - name of service
fr_FR: [[SERVICE_NAME]] - Nom du Service

en: [[COMPANY_LOGO]] - company logo
fr_FR: [[COMPANY_LOGO]] - Logo de la Société

en: [[COMPANY_ADDRESS]] - address of your company
fr_FR: [[COMPANY_ADDRESS]] - Adresse de la société

en: [[COMPANY_PHONE]] - company phone
fr_FR: [[COMPANY_PHONE]] - Téléphone de la Société

en: [[COMPANY_WEBSITE]] - this web-site address
fr_FR: [[COMPANY_WEBSITE]] - Adresse de ce site

en: [[CANCEL_APPOINTMENT]] - cancel appointment link
fr_FR: [[CANCEL_APPOINTMENT]] - lien d'annulation du Rendez-vous

en: [[TOMORROW_DATE]] - date of next day
fr_FR: [[TOMORROW_DATE]] - date de lendemain

en: [[NEXT_DAY_AGENDA]] - staff agenda for next day
fr_FR: [[NEXT_DAY_AGENDA]] - planning du staff pour demain

en: [[CLIENT_PHONE]] - сlient phone
fr_FR: [[CLIENT_PHONE]] - N° de téléphone du client

en: [[CLIENT_EMAIL]] - сlient email
fr_FR: [[CLIENT_EMAIL]] - e-mail du client

en: Sender name
fr_FR: Nom expéditeur

en: Sender email
fr_FR: E-mail expéditeur

en: Save Changes
fr_FR: Sauvegarder 'Changes'

en: To send scheduled notifications please execute following script with your cron:
fr_FR: Para enviar notificaciones programadas por favor ejecute siguiente secuencia de comandos con el cron:

en: Yesterday
fr_FR: Hier

en: Last 7 Days
fr_FR: 7 derniers jours

en: Last 30 Days
fr_FR: 30 derniers jours

en: This Month
fr_FR: Ce mois

en: Last Month
fr_FR: Mois dernier

en: Custom Range
fr_FR: Intervalle personnalisé

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Clear
fr_FR: Nettoyer

en: To
fr_FR: A

en: From
fr_FR: De

en: No payments for selected period and criteria.
fr_FR: Pas de paiement pour la période sélectionnée.

en: All payment types
fr_FR: Tous les types de paiement

en: All customers
fr_FR: Tous les clients

en: All providers
fr_FR: Tous les Prestataires

en: All services
fr_FR: Tous les services

en: Filter
fr_FR: Filtrer

en: Amount
fr_FR: Montant

en: Appointment Date
fr_FR: Date du Rendez-Vous

en: All Services
fr_FR: Tous les Services

en: New Category
fr_FR: Nouvelle catégorie

en: Save category
fr_FR: Sauvegarder la Catégorie

en: No services found. Please add services.
fr_FR: Aucun service. Veuillez ajouter un Service.

en: Add Service
fr_FR: Ajouter un Service

en: Title
fr_FR: Titre

en: Duration
fr_FR: Durée

en: Price
fr_FR: Prix

en: Company name
fr_FR: NOm de la Société

en: Company logo
fr_FR: Logo Société

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Website
fr_FR: SIte Web

en:  Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Currency
fr_FR: Devise

en: Service paid locally
fr_FR: Service payé sur place

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: API Username
fr_FR: Nom utilisateur API

en: API Password
fr_FR: Mot de passe API

en: API Signature
fr_FR: Signature API

en: Sandbox Mode
fr_FR: Mode Sandbox

en: Purchase Code
fr_FR: Code Commande

en: Company
fr_FR: Société

en: Business hours
fr_FR: Heures de travail

en: Holidays
fr_FR: Congés

en: The start time must be less than the end one
fr_FR: L'heure de début doit être antérieure à l'heure de fin

en: The requested interval is not available
fr_FR: La période demandée n'est pas disponible

en: to
fr_FR: à

en: Save break
fr_FR: Sauvegarder la pause

en: Error adding the break interval
fr_FR: Erreur pendant l'ajout de la pause

en: Delete this user
fr_FR: Effacer cet utilisateur

en: Schedule
fr_FR: Agenda

en: Days off
fr_FR: Jours de repos

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: Select from WP users
fr_FR: Sélectionner dans les utilisateurs WP

en: Delete current photo
fr_FR: Effacer la photo actuelle

en: Full name
fr_FR: Nom complet

en: Staff Members
fr_FR: Membres du Staff

en: If this staff member requires separate login to access personal calendar, a regular WP user needs to be created for this purpose.
fr_FR: Si le membre du Staff requiert un accès séparé à son calendrier, un utilisateur standard WP doit être créé.

en: User with "Administrator" role will have access to calendars and settings of all staff members, user with some other role will have access only to personal calendar and settings.
fr_FR: User with "Administrator" role will have access to calendars and settings of all staff members, user with some other role will have access only to personal calendar and settings.Les utilisateurs "administrateurs" ont accès aux calendriers et réglages de tous les Membres de Staff, les autres utilisateurs ont accès uniquement à leur calendrier et à leurs réglages personnels.

en: If you will leave this field blank, this staff member will not be able to access personal calendar using WP backend.
fr_FR: SI vous laissez ce champ vide, ce membre du Staff ne pourra pas accéder à son agenda depuis l'administration WP.

en: New Staff Member
fr_FR: Nouveau mebre du Staff

en: Save Member
fr_FR: Sauvegarder le Membre

en: add break
fr_FR: ajouter une pause

en: breaks:
fr_FR: pauses:

en: No result
fr_FR: Aucun résultat

en: Add Booking Form
fr_FR: Ajouter un formulaire de Réservation

en: Default value for category select
fr_FR: Catégorie par défaut

en: Default value for service select
fr_FR: Service par défaut

en: Default value for employee select
fr_FR: Employé par défaut

en: Insert
fr_FR: Insérer

en: <h3>No time is available for selected criteria.</h3>
fr_FR: <h3>Pas de disponibilité dans ces critères.</h3>

en: <h3>The selected time is not available anymore. Please, choose another time slot.</h3>
fr_FR: <h3>Ce créneau horaire n'est plus disponible. Veuillez modifier votre choix.</h3>

en: <h3>Thank you! Booking process is completed. An email with details of your booking has been sent to you.</h3>
fr_FR: <h3>Merci! La réservation est terminée. Vous allez recevoir un e-mail contenant les détails de votre rendez-vous.</h3>

en: The appointment has been successfully canceled.
fr_FR: Le Rendez-Vous a été annulé

en: * Please select a service
fr_FR: * Veuillez sélectionner un service

en: Staff Member
fr_FR: Membre du Staff

en: * The start time must be less than the end time
fr_FR: * L'heure de début doit être antérieure à l'heure de fin

en: Notes (optional)
fr_FR: Notas (opcional)

en: Uncategorized
fr_FR: Sans catégorie

en: * Invalid email
fr_FR: * Adresse e-mail invalide

en: * Please tell us your email
fr_FR: * Veuillez indiquer votre adresse e-mail

en: * Invalid phone number
fr_FR: * N° de téléphone invalide

en: * Please tell us your phone
fr_FR: * Veuillez indiquer votre n° de téléphone

en: is too long
fr_FR: est trop long

en: is too short
fr_FR: est trop court

en: characters max
fr_FR: caractères max.

en: characters min
fr_FR: caractères min.

en: * Please tell us your name
fr_FR: * Veuillez indiquer votre nom

en: * Required
fr_FR: * Requis

en: Invalid number
fr_FR: Numéro invalide

en: Invalid date or time
fr_FR: Date ou heure invalide

en: Notification to Customer about Appointment details
fr_FR: Notification au Client pour les détails du Rendez-Vous

en: Notification to Staff Member about Appointment details
fr_FR: Notification aux membres du Staff pour les détails de Rendez-Vous

en: Evening reminder to Customer about next day Appointment
fr_FR: Rappel de Rendez-Vous au Client le lendemain

en: Follow-up message on the day after Appointment
fr_FR: Message de suivi le lendemain du Rendez-Vous

en: Evening notification with the next day agenda to Staff Member
fr_FR: Notification au Staff la veille

en: 
                Dear [[CLIENT_NAME]].
    
                This is confirmation that you have booked [[SERVICE_NAME]].
    
                We are waiting you at [[COMPANY_ADDRESS]] on [[APPOINTMENT_DATE]] at [[APPOINTMENT_TIME]] .
    
                Thank you for choosing our company.
    
                [[COMPANY_NAME]]
                [[COMPANY_PHONE]]
                [[COMPANY_WEBSITE]]
fr_FR: 
                Cher [[CLIENT_NAME]].
    
                Nous vous confirmons la réservation pour [[SERVICE_NAME]].
    
                Votre rendez-vous aura lieu le [[APPOINTMENT_DATE]] à [[APPOINTMENT_TIME]] .
    
                Merci de votre confiance.
    
                [[COMPANY_NAME]]
                [[COMPANY_PHONE]]
                [[COMPANY_WEBSITE]]

en: 
                Hello.
    
                You have new booking.
    
                Service: [[SERVICE_NAME]]
                Date: [[APPOINTMENT_DATE]]
                Time: [[APPOINTMENT_TIME]]
                Client name: [[CLIENT_NAME]]
                Client phone: [[CLIENT_PHONE]]
                Client email: [[CLIENT_EMAIL]]
fr_FR: 
                Bonjour.
    
                Il y a de nouvelles réservations.
    
                Service: [[SERVICE_NAME]]
                Date: [[APPOINTMENT_DATE]]
                Heure: [[APPOINTMENT_TIME]]
                Nom du Client: [[CLIENT_NAME]]
                Téléphone: [[CLIENT_PHONE]]
                E-mail: [[CLIENT_EMAIL]]

en: 
                Dear [[CLIENT_NAME]].
    
                We would like to remind you that you have booked [[SERVICE_NAME]] tomorrow on [[APPOINTMENT_TIME]]. We are waiting you at [[COMPANY_ADDRESS]].
    
                Thank you for choosing our company.
    
                [[COMPANY_NAME]]
                [[COMPANY_PHONE]]
                [[COMPANY_WEBSITE]]
fr_FR: 
                Cher [[CLIENT_NAME]].
    
                Nous vous rappelons que vous avez pris rendez-vous pour [[SERVICE_NAME]] demain à [[APPOINTMENT_TIME]].
    
                Merci de votre confiance.
    
                [[COMPANY_NAME]]
                [[COMPANY_PHONE]]
                [[COMPANY_WEBSITE]]

en: 
                Dear [[CLIENT_NAME]].
    
                Thank you for choosing [[COMPANY_NAME]]. We hope you were satisfied with your [[SERVICE_NAME]].
    
                Thank you and we look forward to seeing you again soon,
    
                [[COMPANY_NAME]]
                [[COMPANY_PHONE]]
                [[COMPANY_WEBSITE]]
fr_FR: 
                Cher [[CLIENT_NAME]].
    
                Merci d'avoir choisi [[COMPANY_NAME]]. Nous espèrons vous avoir donné satisfaction lors du [[SERVICE_NAME]].
    
                Nous restons à votre disposition,
    
                [[COMPANY_NAME]]
                [[COMPANY_PHONE]]
                [[COMPANY_WEBSITE]]

en: 
                Hello.
    
                Your agenda for tomorrow is:
    
                [[NEXT_DAY_AGENDA]]
fr_FR: 
                Bonjour.
    
                Votre planning pour demain:
    
                [[NEXT_DAY_AGENDA]]

en: Your Appointment Information
fr_FR: Vos informations de Rendez-vous

en: New booking information
fr_FR: Nouvelle information de réservation

en: Your appointment at [[COMPANY_NAME]]
fr_FR: Votre Rendez-vous avec [[COMPANY_NAME]]

en: Your visit to [[COMPANY_NAME]]
fr_FR: Votre Rendez-vous avec [[COMPANY_NAME]]

en: Your agenda for [[TOMORROW_DATE]]
fr_FR: Votre agenda pour [[TOMORROW_DATE]]

en: Please select service:
fr_FR: Choisissez le Service:

en: Below you can find list of available time slots for [[SERVICE_NAME]] by [[STAFF_NAME]].
    Click on a time slot to proceed with booking.
fr_FR: Les créneaux disponibles sont affichés ci-dessous pour [[SERVICE_NAME]] avec [[STAFF_NAME]].
    Cliquez sur un bloc pour démarrer le processus de réservation.

en: You selected to book [[SERVICE_NAME]] by [[STAFF_NAME]] at [[SERVICE_TIME]] on [[SERVICE_DATE]]. Price for the service is [[SERVICE_PRICE]].
    Please provide your details in form below to proceed with booking.
fr_FR: Vous avez choisi de réserver [[SERVICE_NAME]] avec [[STAFF_NAME]] à [[SERVICE_TIME]] le [[SERVICE_DATE]]. Le prix de ce service est de [[SERVICE_PRICE]].
    Veuillez renseigner le formulaire ci-dessous pour valider la réservation.

en: Please tell us how you would like to pay:
fr_FR: Veuillez nous indiquer le moyen de paiement choisi:

en: Thank you! Booking process is completed. An email with details of your booking has been sent to you.
fr_FR: Merci! La demande de Rendez-vous est terminée. Vous allez recevoir un email contenant les détails de votre réservation.
