Breadcrumb NavXT - en to ja translation catalogue (181 entries)

en: The hierarchy which the breadcrumb trail will show. Note that the "Post Parent" option may require an additional plugin to behave as expected since this is a non-hierarchical post type.
ja: パンくずが表示する階層です。"親投稿"オプションは階層構造のないタイプなので、、期待どおり動かすためには追加のプラグインが必要です。

en: <a title="Go to %title%." href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>
ja: <a title="%title%へ行く" href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>

en: Search results for &#39;<a title="Go to the first page of search results for %title%." href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>&#39;
ja: &#39;<a title="%title%の検索結果の最初のページに行く" href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>&#39;の検索結果

en: A collection of settings most likely to be modified are located under this tab.
ja: よく変更される設定がこのタブの下にあります。

en: Title Length
ja: タイトルの長さ

en: Limit the length of the breadcrumb title.
ja: パンくずのタイトルを次の文字数に制限します。

en: Mainsite Breadcrumb
ja: メインサイトのパンくず

en: The settings for all post types (Posts, Pages, and Custom Post Types) are located under this tab.
ja: このタブの下には全ての投稿タイプ(投稿、ページ、カスタム投稿タイプ)の設定があります。

en: Post Types
ja: 投稿タイプ

en: Post Hierarchy Display
ja: 投稿階層を表示する

en: Post Hierarchy
ja: 投稿階層

en: %s Hierarchy Display
ja: %s階層表示

en: Post Formats
ja: 投稿フォーマット

en: Max Title Length:
ja: タイトル上限文字数:

en: Posts
ja: 投稿

en: Post Parent
ja: 親投稿

en: The hierarchy which the breadcrumb trail will show.
ja: パンくずリストが表示する階層です。

en: %s Hierarchy
ja: %s階層

en: The settings for all taxonomies (including Categories, Tags, and custom taxonomies) are located under this tab.
ja: カテゴリー、タグ、カスタムタクソノミーなどの設定はこのタブをクリックしてください。

en: Taxonomies
ja: タクソノミー

en: Post Format Template
ja: 投稿フォーマットのテンプレート

en: The template for post format breadcrumbs.
ja: 投稿フォーマットのパンくず用テンプレートです。

en: Post Format Template (Unlinked)
ja: 投稿フォーマットのテンプレート(リンクなし)

en: The template for post_format breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
ja: 投稿フォーマットのパンくず用テンプレート。パンくずがリンクになっていないときだけ使われます。

en: The settings for author and date archives, searches, and 404 pages are located under this tab.
ja: 投稿者、日付アーカイブ、404ページの設定は、このタブをクリックしてください。

en: Author Archives
ja: 投稿者アーカイブ

en: <a title="Go to the %title% tag archives." href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>
ja: <a title="%title%のタグアーカイブへ行く" href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>

en: Articles by: <a title="Go to the first page of posts by %title%." href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>
ja: 投稿者: <a title="%title%による投稿の最初のページへ行く" href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>

en: <a title="Go to the %title% category archives." href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>
ja: <a title="%title%のカテゴリアーカイブへ行く" href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>

en: <a title="Go to the %title% archives." href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>
ja: <a title="%title%アーカイブへ行く" href="%link%" class="%type%">%htitle%</a>

en: Your settings are for a newer version.
ja: あなたの設定は新しいバージョンに合っています。

en: Text to show before the trail:
ja: パンくずの前につけるテキスト:

en: Go to the Breadcrumb NavXT translation project.
ja: Breadcrumb NavXTの翻訳プロジェクトへ行く。

en: Your PHP version is too old, please upgrade to a newer version. Your version is %1$s, Breadcrumb NavXT requires %2$s
ja: お使いのPHPは古すぎます。もっと新しいバージョンにアップグレードしてください。お使いのバージョンは、%1$s、Breadcrumb NavXTには%2$sが必要です。

en: Adds a breadcrumb trail to your sidebar
ja: サイドバーにパンくずリストを追加します

en: Title:
ja: タイトル:

en: Output trail as:
ja: パンくずの表示方法:

en: List
ja: リスト

en: Plain
ja: プレーンテキスト

en: Link the breadcrumbs
ja: パンくずをリンクにする

en: Reverse the order of the trail
ja: リストの順序を逆にする

en: Hide the trail on the front page
ja: トップページではリストを表示しない

en: Insufficient privileges to proceed.
ja: 続けるのに必要な権限がありません。

en: Tips for the settings are located below select options.
ja: 設定のヒントは下にあります。オプションを選択してください。

en: Resources
ja: リソース

en: %sTutorials and How Tos%s: There are several guides, tutorials, and how tos available on the author's website.
ja: %sチュートリアルとハウツー%s: 作者のウェブサイトには使い方ガイド、チュートリアル、ハウツーが複数あります。

en: Go to the Breadcrumb NavXT tag archive.
ja: Breadcumb NavXTのタグ・アーカイブに行く。

en: %sOnline Documentation%s: Check out the documentation for more indepth technical information.
ja: %sオンライン・ドキュメント%s: もっと詳しい技術情報のためのドキュメントをチェックしましょう。

en: Go to the Breadcrumb NavXT online documentation
ja: Breadcrumb NavXTのオンライン・ドキュメントを見る。

en: %sReport a Bug%s: If you think you have found a bug, please include your WordPress version and details on how to reproduce the bug.
ja: %sバグレポート%s: バグを見つけたら、あなたのWordPressのバージョンとバグを再現する方法の詳細を含めてください。

en: Go to the Breadcrumb NavXT support post for your version.
ja: このバージョン用のBreadcrumb NavXTサポート・フォーラムへ行く。

en: Giving Back
ja: 返す

en: %sDonate%s: Love Breadcrumb NavXT and want to help development? Consider buying the author a beer.
ja: %s寄付%s: Breadcrumb NavXTが気に入って、開発を援助したいですか? 作者にビールを奢りましょう。

en: Go to PayPal to give a donation to Breadcrumb NavXT.
ja: PayPalでBreadcrumb NavXTへの寄付をする。

en: %sTranslate%s: Is your language not available? Contact John Havlik to get translating.
ja: %s翻訳%s: あなたの言語がありませんか? John Havlikにコンタクトを取って、翻訳を入手してください。

en: General
ja: 一般

en: For the settings on this page to take effect, you must either use the included Breadcrumb NavXT widget, or place either of the code sections below into your theme.
ja: このページの設定を有効にするためには、Breadcrumb NavXTウィジェットを有効にするか、お使いのテーマに下のコードを書き加えてください。

en: Breadcrumb trail with separators
ja: パンくずを区切り文字で区切る

en: Breadcrumb trail in list form
ja: パンくずをリスト形式にする

en: Quick Start
ja: お手軽設定

en: Using the code from the Quick Start section above, the following CSS can be used as base for styling your breadcrumb trail.
ja: 上の「お手軽設定」のコードを使う場合、パンくずの基本スタイルとして次のCSSを使うことができます。

en: Styling
ja: スタイル

en: Import/Export/Reset
ja: インポート/エクスポート/リセット

en: Import
ja: インポート

en: Export
ja: エクスポート

en: Reset
ja: リセット

en: Breadcrumb NavXT Settings
ja: Breadcrumb NavXT設定

en: Breadcrumb Separator
ja: パンくず区切り文字

en: Placed in between each breadcrumb.
ja: 上の文字がパンくずの間に入ります。

en: Home Breadcrumb
ja: ホームを示すパンくず

en: Place the home breadcrumb in the trail.
ja: パンくずにホームページを含める。

en: Home Template
ja: ホームページ用テンプレート

en: The template for the home breadcrumb.
ja: ホームを示すパンくず用テンプレートです。

en: Home Template (Unlinked)
ja: ホームページ用テンプレート(リンクなし)

en: The template for the home breadcrumb, used when the breadcrumb is not linked.
ja: リンクなしのホームページ用パンくずテンプレートです。

en: Blog Breadcrumb
ja: ブログ用パンくず

en: Place the blog breadcrumb in the trail.
ja: ブログのパンくずをパンくずリストに含めます。

en: Blog Template
ja: ブログ用テンプレート

en: The template for the blog breadcrumb, used only in static front page environments.
ja: ブログのパンくず用テンプレート。ブログを固定ページにしたときだけ使われます。

en: Blog Template (Unlinked)
ja: ブログ用テンプレート(リンクなし)

en: The template for the blog breadcrumb, used only in static front page environments and when the breadcrumb is not linked.
ja: ブログのパンくずリスト用のテンプレートです。固定ページをブログに使い、リンクなしにするテンプレートです。

en: Main Site Breadcrumb
ja: メインサイトのパンくず

en: Place the main site home breadcrumb in the trail in an multisite setup.
ja: マルチサイトで運用するとき、パンくずにメインサイトのホームを含めます。

en: Main Site Home Template
ja: メインサイトのホーム用テンプレート

en: The template for the main site home breadcrumb, used only in multisite environments.
ja: メインサイトのホームに使うパンくず用のテンプレート。マルチサイトの環境で動作します。

en: Main Site Home Template (Unlinked)
ja: メインサイトのホーム用テンプレート(リンクなし)

en: The template for the main site home breadcrumb, used only in multisite environments and when the breadcrumb is not linked.
ja: メインサイトのホーム用テンプレート。マルチサイト環境でリンクなしの場合。

en: Current Item
ja: 現在のページを示す項目

en: Link Current Item
ja: 現在のページを示す項目にリンクを張る

en: Yes
ja: はい

en: Paged Breadcrumb
ja: ページ分割パンくず

en: Include the paged breadcrumb in the breadcrumb trail.
ja: 分割ページパンくずを含める。

en: Indicates that the user is on a page other than the first on paginated posts/pages.
ja: ページ分割された投稿やページで、2ページ目以降をパンくずで示します。

en: Paged Template
ja: 分割ページのテンプレート

en: The template for paged breadcrumbs.
ja: 分割ページパンくずのためのテンプレートです。

en: Post Template
ja: 投稿テンプレート

en: The template for post breadcrumbs.
ja: 投稿パンくずのテンプレートです。

en: Post Template (Unlinked)
ja: 投稿のテンプレート(リンクなし)

en: The template for post breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
ja: 投稿パンくずのテンプレートです。リンクなしの場合だけ使われます。

en: Show the taxonomy leading to a post in the breadcrumb trail.
ja: パンくずの投稿にタクソノミーを付け加えます。

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Dates
ja: 日付

en: Tags
ja: タグ

en: Pages
ja: ページ

en: Page Template
ja: ページ用テンプレート

en: The template for page breadcrumbs.
ja: ページパンくず用のテンプレートです。

en: Page Template (Unlinked)
ja: ページ用テンプレート(リンクなし)

en: The template for page breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
ja: ページパンくず用のテンプレートです。パンくずがリンクになっていない場合だけ使われます。

en: Attachment Template
ja: 添付ファイル用テンプレート

en: The template for attachment breadcrumbs.
ja: 添付ファイルパンくず用のテンプレート

en: Attachment Template (Unlinked)
ja: 添付ファイル用テンプレート(リンクなし)

en: The template for attachment breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
ja: 添付ファイルパンくず用のテンプレートです。パンくずがリンクになっていない場合だけ使われます。

en: <a title="Go to %title%." href="%link%">%htitle%</a>
ja: <a title="%title%へ行く" href="%link%">%htitle%</a>

en: %s Template
ja: %s用テンプレート

en: The template for %s breadcrumbs.
ja: %sパンくず用のテンプレートです。

en: %s Template (Unlinked)
ja: %s用テンプレート(リンクなし)

en: The template for %s breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
ja: %sパンくず用テンプレートです。パンくずがリンクになっていない場合だけ使われます。

en: %s Root Page
ja: %sルートページ

en: &mdash; Select &mdash;
ja: &mdash; 選択 &mdash;

en: %s Archive Display
ja: %sアーカイブ表示

en: Show the breadcrumb for the %s post type archives in the breadcrumb trail.
ja: パンくずリストに、%sポストタイプのアーカイブのパンくずを表示しましす。

en: Show the taxonomy leading to a %s in the breadcrumb trail.
ja: パンくずリストに、%sへのタクソノミーを表示します。

en: Category Template
ja: カテゴリー用テンプレート

en: The template for category breadcrumbs.
ja: カテゴリーパンくず用のテンプレートです。

en: Category Template (Unlinked)
ja: カテゴリー用テンプレート(リンクなし)

en: The template for category breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
ja: カテゴリーのパンくず用テンプレート。パンくずがリンクになっていないときにだけ使われます。

en: Tag Template
ja: タグ用テンプレート

en: The template for tag breadcrumbs.
ja: タグのパンくず用テンプレートです。

en: Tag Template (Unlinked)
ja: タグ用テンプレート(リンクなし)

en: The template for tag breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
ja: タグのパンくず用テンプレート。パンくずがリンクになっていないときだけ使われます。

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Author Template
ja: 投稿者テンプレート

en: The template for author breadcrumbs.
ja: 投稿者パンくずのテンプレートです。

en: Author Template (Unlinked)
ja: 投稿者テンプレート(リンクなし)

en: The template for author breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
ja: 投稿者パンくずのテンプレートです。パンくずがリンクになっていないときだけ使われます。

en: Author Display Format
ja: 投稿者表示フォーマット

en: display_name uses the name specified in "Display name publicly as" under the user profile the others correspond to options in the user profile.
ja: display_nameは、ユーザプロフィールの"ブログ上の表示名"で指定されたものを使います。他はユーザプロフィールの設定に従います。

en: Date Template
ja: 日付テンプレート

en: The template for date breadcrumbs.
ja: 日付パンくず用のテンプレートです。

en: Date Template (Unlinked)
ja: 日付テンプレート(リンクなし)

en: The template for date breadcrumbs, used only when the breadcrumb is not linked.
ja: 日付パンくずのテンプレートです。パンくずがリンクになっていないときだけ使われます。

en: Search Template
ja: 検索テンプレート

en: The anchor template for search breadcrumbs, used only when the search results span several pages.
ja: 検索パンくずのアンカー用テンプレートです。検索結果が複数ページに渡るときにだけ使われます。

en: Search Template (Unlinked)
ja: 検索テンプレート(リンクなし)

en: The anchor template for search breadcrumbs, used only when the search results span several pages and the breadcrumb is not linked.
ja: 検索パンくずのアンカー用テンプレート。検索結果が複数ページに渡り、リンクになっていないときだけ使われます。

en: 404 Title
ja: 404タイトル

en: 404 Template
ja: 404テンプレート

en: The template for 404 breadcrumbs.
ja: 404パンくずのテンプレートです。

en: Save Changes
ja: 変更を保存

en: Settings
ja: 設定

en: Your settings are out of date.
ja: あなたの設定はもうサポートされていません。

en: Migrate the settings now.
ja: すぐに設定を移行します。

en: Migrate now.
ja: すぐに移行する。

en: Your plugin install is incomplete.
ja: プラグインのインストールが終わっていません。

en: Load default settings now.
ja: すぐにデフォルトの設定を読み込みます。

en: Complete now.
ja: 終了しました。

en: Your plugin settings are invalid.
ja: プラグインの設定が正しくありません。

en: Attempt to fix settings now.
ja: すぐに設定を直します。

en: Fix now.
ja: すぐに直します。

en: Settings successfully saved.
ja: 設定を保存しました。

en: Undo the options save.
ja: 設定の保存を取り消します。

en: Undo
ja: 取り消し

en: Some settings were not saved.
ja: 保存されていない設定があります。

en: The following settings were not saved:
ja: 次の設定は保存されませんでした。

en: Please include this message in your %sbug report%s.
ja: %sバグ報告%sにこのメッセージを含めてください。

en: Go to the %s support post for your version.
ja: このバージョンの%sサポートに投稿をしに行きます。

en: Settings successfully imported from the uploaded file.
ja: アップロードしたファイルから設定をインポートしました。

en: Undo the options import.
ja: 設定のインポートを中止します。

en: Importing settings from file failed.
ja: ファイルからの設定インポートが失敗しました。

en: Settings successfully reset to the default values.
ja: 設定をデフォルトに戻しました。

en: Undo the options reset.
ja: 設定のリセットを取り消します。

en: Settings successfully undid the last operation.
ja: 直前の操作を取り消しました。

en: Undo the last undo operation.
ja: 直前の取り消しをキャンセルします。

en: Settings successfully migrated.
ja: 設定を移行しました。

en: Default settings successfully installed.
ja: デフォルトの設定をインストールしました。

en: Import settings from a XML file, export the current settings to a XML file, or reset to the default settings.
ja: XMLファイルから設定をインポートしたり、現在の設定をXMLファイルにエクスポートしたり、デフォルトの設定に戻したりします。

en: Settings File
ja: 設定ファイル

en: Select a XML settings file to upload and import settings from.
ja: アップロードおよびインポートするXML設定ファイルを選択してください。

en: Page %htitle%
ja: ページ%htitle%

en: Search results for &#39;%htitle%&#39;
ja: &#39;%htitle%&#39;の検索結果

en: Articles by: %htitle%
ja: %htitle%の記事
